Bilgisayara Format Atma


Halk dili ile bilgisayara yeni kurulum yapma işlemine bilgisayara format atma denilir. Haksız da sayılmazlar, zira diske format atıp, yeni bir işletim sistemini sıfırdan kurarsınız. Bilgisayar servisi olarak üzülerek söylüyorum ki bir çok meslektaşımız bir müşterinin bilgisayarında yavaşlık, virüs ya da başka bir hata problemleri gördüğü zaman sorunun kaynağına inip, zaman harcamamak yerine, yeni baştan temiz format atalım diyerekten müşterilerini ikna edip format atıyorlar.

Bana göre bu davranış kesinlikle müşteriye yapılan büyük bir ayıp ve hatadır. Bilgisayar servisleri öncelikle bilgisayarın yavaşlığından şikayet ediliyorsa, ilk etapta yazılımını kontrol etmeli, arkada çalışan gereksiz, ya da arka kapı yazılımlarını, virüslerini kontrol edip sistemi yazılımsal anlamda daha sorunsuz hale getirmelidirler. Tüm herşey normal, ancak halen bir saçmalık, yavaşlık söz konusu ise direkt olarak ram ve disklerin sağlık durumlarını kontrol edip, arızayı donanımsal kısımdan aramalarıdır.

Diyelim ki müşteri geldi, bilgisayarım çok yavaş çalışıyor artık dedi ve sizde direkt olarak ezbere iş yaptınız format attınız. Bilgisayar eskiye göre biraz hızlandı ancak yine yavaş çalışıyor, çünkü ilk etapta disk ve ram kontrolü yapmadınız. İnanın bu tarz durumlar ile çok karşılaşıyoruz, ve elimizden geldiğince müşteriyi en doğruya yönlendirmeye gayret ediyoruz. Bilgisayarınızın yavaşlığı ile ilgili yaşayacağınız en ufak problem ve destek için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Ücretsiz telefonda sizi yönlendirip, yapılabilecek birşey ise emin olun sırf müşteri memnuniyeti için yaparız.