Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Merhaba,

Bu makalemde, internet üzerinden ya da teknoloji mağazalarından oyun bilgisayarı ya da çizim bilgisayarı almak istediğinizde en çok dikkat etmeniz gereken unsurları açıklayacağım.

Hepimiz az – çok internetteki kaynaklardan, arkadaş çevremizden ya da yaşadığımız tecrübelerden kazandığımız bilgiler ile karar verip; bilgisayar seçimini yapıyoruz. Ancak maalesef ki güncellenen sistem konfigirasyonlarına ayak uyduramadığımız için hata yapıyoruz. İlk etapta bilgisayarı neye göre seçmelisiniz?

  • Sizin bilgisayarı kullanma amacınız,
  • Bilgisayardan beklentiniz,
  • Fiyat / Performans

İlk maddeye gelecek olursak; ne amaçlı kullanacaksınız? Eğer oyun dışı, sadece ofis uygulamalarını kullanıp, internette gezinmek ve buna benzer 3. parti sistemi çok yoracak cad programları ve oyunlar kullanılmayacak ise kesinlikle ekran kartı almanızı tavsiye etmem. Zira ekran kartı almadığınız gibi seçeceğiniz power supply (güç kaynağı da) değeri de düşük olacak ve maliyetiniz düşecektir.

Ancak bunların yanında oyun çizim cad programları kullanacağım derseniz, oynayacağınız oyun ve kullanacağınız programların araştırmasını yapıp, kullanım gereksinimlerine göre ekran kartı, ram, cpu ve doğal olarak power supply seçiminizi yapmalısınız. Bu seçimlerde kararsız kalırsanız hiç düşünmeden bayraklı bilgisayar servisimizi arayabilirsiniz. Kesinlikle bu danışmanlık için sizlerden ücret talep etmeyeceğimizden emin olabilirsiniz.

İkinci madde bilgisayardan beklentimiz, yani ben bu oyunları ya da bu çizimi render ı alayım ama oyunu en yüksek ayarlarda oynamasamda render için çok kısa bir sürede olmasada diye düşünüyorsanız ekran kartı, cpu ve ram gibi donanımları daha basic hale getirebilirsiniz. Bunları basic hale getirdikten sonra hem psu hem de anakartıda yüksek özelliğe sahip almanıza gerek kalmayacak ve fiyat anlamında ciddi bir düşüş yaşanacaktır.

Son maddemiz ise fiyat/performans ki bu bence en önemli, en değerli ve en araştırılması gereken madde. Çünkü düşünün ki aynı oyunu oynatan amd ve intel cpu, nvidia,amd ekran kartı ve farklı frekans değerlerine sahip ramler bulunmakta. İşte siz en az performans kaybı ile en düşük rakamı burada düşünmelisiniz. Yine bu kısım ise teknik bilgi ve araştırma yeteneği istemektedir. Bu konular için bilgisayar servisimizi çekinmeden arayıp, öneri alabilirsiniz. Hepinize selamlar.